Miért és milyen anyagokat kell "pihentetni"?
Most egy olyan témát veszek elő, ami nagyon fontos és szükséges, mikor szorít a határidő!
Ez a pihentetés. (Sajnos ez nem rólad szól :D )
Hogy ez pontosan mit is jelent? A szó értelmével mindenki tisztában van, de hogyan függ ez össze az anyagokkal?
A modern és kényelmes textilek iránti igény folyamatosan nő, és szeretnék most neked segíteni, hogy helyesen kezeld a vásárolt anyagokat. Azokra gondolok amik sok gumit tartalmaznak.
Pl: elasztikus pamut jersey és az elasztikus futter
Az elasztikus anyagok kikészítésénél, csomagolásánál mindig kifeszítve tekerik fel az anyagokat a papírhengerre. A beleszőtt gumiszál így egy felspannolt állapotban van. Mikor megvásárolod az anyagot, akkor tapasztalhatod is, hogy a vágásnál pöndörödik a vágott szél. A gumi összerántja. Ez a dolga :D , ezért szeretjük.
Viszont mire hazaérsz a kiválasztott anyagoddal, már zsugorodhat egy keveset. 24 óra pihentetés után éri el a megfelelő méretét ami után már bátran elkezdheted szabni. Ha szállítással rendelsz, szerencsés helyzetben vagy, hiszen mire hozzád ér a csomag, eltelik a 24 óra.
Ha magas a textil természetes anyag tartalma (pl: pamut, viscose, rami, gyapjú, len) ez után még be kell avatni. Nem árt ha erre felkészülsz már a vásárlásnál, nehogy meglepetés érjen, mikor a szoknyád hossza a csinosból a túlságosan kacérra válik!
DE!
...és ez is nagyon fontos!
Vigyázz a nagyon magas hőfokon történő avatással! Soha ne lépd túl a mosási útmutatóban feltüntetett értéket, mert a rugalmas szálak (elasztán /lycra /spandex /stb) a meleg hatására hamarabb tönkremennek. Így az általad oly kedvelt rugalmassága odavész.