A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy tökéletes felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. Kérlek fogadd el a javasolt beállításokat.
Termékek Menü

Afrikai népi mintájú anyagok

Afrikai népi mintájú anyagok

Az afrikai mintás pamutvásznaink  különleges kivitelű és különleges eljárással készített textilek.

Hogy miért is? 
Ennek nézünk most kicsit utána 

 

A viaszolás, a batikolás mind olyan anyagkezelés, ami a kézművesség egyedi jellemzője akár mind a mai napig. 
Ezek az anyagok törzsi mintáik és motívumaik kapcsolódnak az afrikai kultúrához. A batikolás a minőségi kategóriákba sorolható a gyártási folyamatok miatt. Iparilag előállított színes pamut szövetek batikolt ihletésű nyomtatása az, amitől különlegessé válik az anyag.
Általában  egységesen 12 yardos (10,9728 m) hosszúságban értékesítik „teljes darabként”, vagy 6 yardos (5,4864m) kiszerelésben „féldarabként”. 

 

Fő ismertető jelei, hogy 
- nincs különbség a színoldal és a hátsó oldal színintenzitásában. 
- az anyag szélén fel van tüntetve a gyártó, a termék neve és a minta regisztrációs száma is.

 

Ezen színes anyagok kialakulásának története: 
A 19. században a batikolási technika Indonéziában nagyon népszerű volt, így  a kézzel készített textíliák vonzották a nyugat-afrikai férfiakat, akiket a hollandok küldtek a gyarmatokon állomásozó hadseregükbe. Ezek az emberek, a rabszolgák és a zsoldosok, elvitték ezeket a textíliákat hazájukba, Nyugat-Afrikába. Az indonéz batik hirtelen sokakhoz elért, sokak kedvencévé is vált.
Eközben az európaiak is dolgoztak olyan módszereken, amelyekkel képesek előállni gépi módszerrel batikolt anyagot. Ezt a 19. század végén tudták elérni.

 

Ekkor egy belga nyomdász kifejlesztette azt a módszert, amellyel a gyantát fel tudta hordani a  pamutszövet mindkét oldalára. Célja az volt, hogy elárassza az Indonéz piacot a saját gépi változatával, amely természetesen olcsóbb lesz, mint a kézzel készített Indonéz termékek. A gépi változatok azonban olyan hiányosságokkal bírtak az eredeti batikoláshoz képest, amelyek nem tetszettek az indonéz piacnak. Ezért a hollandoknak új értékesítési teret kellett keresniük. 

 

Így találtak rá a Nyugat -Afrikában már amúgy is népszerű piacra. 
A nyugat-afrikaiak nem tulajdonítottak nagy jelentőséget a tökéletlenségeknek, és magukévá tették a batikolt utánzatú anyagokat.
Innentől fogva minden designban és színben tükröztették a helyi hagyományokat, szimbólumokat és az ő igényeik szerint készültek a minták. 

Az afrikai viasznyomatok, más néven Ankara és holland viaszlenyomatok, mindenütt jelenlévő és gyakori anyagok a ruházatban, főleg az ünnepi viseletnél.