A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy tökéletes felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. Kérlek fogadd el a javasolt beállításokat.
Termékek Menü

Milyen anyagokat kell avatni?

Minden, amit az avatásról tudni érdemes

A manapság méltán divatos természetes alapanyagokból készült textilek FŐ, KIHAGYHATATLAN és FONTOS eleme a beavatás. Időtrabló dolog, de ha végiggondolod, megéri!

Hogy miért is?

-Azt mondtam FŐ probléma, mert igazából hogy nézne ki, ha az anyagot megveszed, kiszabod, megvarrod, egy csomó időt és energiát eltöltesz vele, majd az első mosás után összemegy. Itt húz, ott szorít, az ágynemű huzatba nem tudod beletenni a paplant, párnát vagy a nadrágod a nem kívát hosszon fejeződik be.   
Azzal tisztában vagyunk, hogy a természetes szálak (pamut, viscose, rami,gyapjú len,stb) összemennek, de ki gondol arra, hogy az a jóesetben 1-2cm ennyit számítana. DE BIZOOOOONY! Rengeteget számít! A zsugorodás mértéke nagyban függ az anyag természetes összetevőjének mértékétől. Minél kevesebb (vagy nincs ) benne mesterséges szál, annál jobban össze is megy. Általában ez 2%-5%, de egyes esetekeben ez elérheti akár a 10%-ot is. Nem árt ha erre felkészülsz már a vásárlásnál, nehogy meglepetés érjen, mikor a szoknyád hossza a csinosból a túlságosan kacérra vált! 

-Azt is mondtam KIHAGYHATATLAN. 
Te úgy is szakszerűen fogod beavatni, mert tudod, hogy az anyag ilyenkor nyeri el végső méretét.  Ilyenkor oldódik ki az anyagból az appretúra, ami azokat a kémiai anyagokat jelenti amelyekkel a gyártás során a textilt kezelik. (ezt semmiképp sem szeretnéd bennehagyni ) A fölösleges festékszemcsék is ekkor távoznak az anyagból, amit te úgy érzékelsz, hogy fog az anyag, ereszti a szinét. Ezért javaslom , hogy az anyag avatását egyenkét/ szinenként végezd.

-A legFONTOSabb dolog pedig a gyakorlati megvalósítás.
Ez pontosan annyit jelent, hogy az anyagot beáztatod* (...és ez nagyon fontos! ÁZTATOD, nem mosod**) max 40fokos vízbe úgy, hogy a víz teljesen ellepje. Ez a melegség általában az a hőfok , ami a lakásokban a melegvízcsapból kijön, hidegvíz hozzáadása nélkül. NEM teszel hozzá semmit, mert esetenként ellenkező hatást érhetsz el. Lehet, hogy  inkább kioldja a festéket, mit fixálja. Majd hagyod ebben az áztatóvízben addig, míg  ki nem hűl a víz.
Csavarni nem szabad, függesztve szárítsd! 
   Ha elasztikus anyaggal van dolgod, akkor a hőmérséklet max 30fok legyen! Az a gumi szál, ami a rugalmasságért felelős, sajnos nem szereti a meleget sem a vízben, sem a szárítógépben. Hajlamos tönkremenni és elveszíteni a rugalmasságát így fölöslegesen fáradsz a csinos, passzolós leggingsel, amikor megnyúlik és bő lesz. 

 Tudomásul kell vennünk, hogy a természetes anyagok hosszútávú színtartóssága komoly feladat. A minél hosszabb időtartam elérésében nekünk is segítenünk kell. Idővel a pamut elereszti a színt, természeténél fogva. Erre a legjobb példa a farmernadrág. Régen még nem koptatták őket nagyüzemileg. A kopott "hatást" hordással érték el. 
 
*ez alól kivétel a gyapjú. Azt kizárólag gőzöléssel, egy tiszta pamut anyagon keresztül avassuk
** a mosás /dörzsölés /mosó gépben való dobálás megtöri a még nem fixált festéket, így márványossá válhat a felülete.