Hogyan és mit érdemes varrni a kötött anyagokból?
Ha Te is szeretnél ilyen anyagokkal dolgozni akár saját részre, akár azért, hogy meglepd a szeretteidet és a barátaidat, akkor érdemes először utánajárni annak, hogy pontosan hogyan is kell bánni ezekkel az anyagokkal, hogy biztosan ne legyen csalódás az első ilyen jellegű munkák vége.
Mik is a kötött anyagok?
Az elkészítést tekintetbe véve a ruházati célú anyagokat kétfelé tudjuk osztani: léteznek szövött anyagok, valamint a hurkolt kelmék. Ez utóbbiak egymásba hurkolódó fonalakból készülnek, aminek köszönhetően egyedien rugalmas, bomlásra kevésbé hajlamos anyagokat fogunk kapni eredményül. Ebbe a kategóriába tartoznak többek közt a puntó, plüss és jersey anyagok, a minkyk és polárok, valamint a passzék is.
Hogyan kell kezelni a kötött anyagokat?
A kötött anyagok varrását nagyban le tudja egyszerűsíteni a tény, hogy a széleik nem hajlamosak a bomlásra. A varrásuk során jellemzően nem használunk szűkítéseket vagy levasalt hajtásokat. Tulajdonképpen a munkafolyamatok kimerülnek a szabás-illesztés-varrás feladatokban.
Ami viszont fontos tudnivaló, hogy a kötött anyagok varrásához interlock varrógép használata javasolt, ami tud 4 vagy 5 szállal is dolgozni. Azért van szükség ekkora szálmennyiségre, mert 3 szállal csak tisztázásra leszünk képesek, a negyedik lesz az, ami megadja a varrásnak az elvárt stabilitást és tartást. A varratszélességet minimum 6-7 mm-rel érdemes számolni, de azok, akik szeretnek biztosra menni, vehetnek 1 cm-t is alapul.
Amennyiben nem áll rendelkezésre ilyen típusú interlock gép, akkor sem kell elengedni a kötött anyagokkal való munkákat, hiszen van arra is mód, hogy háztartási varrógéppel készítsünk ilyen darabokat. A varráskép nem feltétlenül lesz professzionális, de a végeredmény magáért beszél majd.
A lényeg, hogy rugalmas öltést válasszunk. Ezek közül a legjobbak a sűrű és keskeny cikcakkos öltés. Fontos, hogy ilyen típusoknál sem szabad húzni-nyúzni az anyagot, mert a varrat egyenetlen és esztétikailag is kifogásolható lesz, valamint sokkal inkább fennáll majd a tű törésének, elpattanásának a lehetősége is. A megfelelő varrógéptű kiválasztásáról egy korábbi bejegyzésben már írtunk.
Mitől lesz rugalmas egy öltés?
Nagyon fontos, hogy a rugalmas öltésekhez megfelelő minőségű cérnát válasszunk. A pamut cérnák ebben az esetben nem feltétlenül alkalmazhatóak, mivel nagyon könnyen szakadnak, azonban a nálunk is beszerezhető Amann Belfil poliészter cérnák univerzális felhasználásra lettek kifejlesztve, így bátran alkalmazhatóak ilyen típusú öltésekhez is.
Ezenfelül figyelni kell arra is, hogy milyen hosszúságú cérnával dolgozunk. A hagyományos egyenes öltés esetében nagyjából annyi cérnát használunk fel, mint amilyen hosszú maga az öltés, viszont ez kimondottan feszes, így félő, hogy az anyag nyúlása miatt a cérna elpattan, majd felbomlik. Olyan öltést kell hát választani, ahol a tű jobbra-balra vagy előre-hátra ölt.
Te is ismerkedsz a varrással és igyekszel minél több anyagtípussal dolgozni, hogy egyre profibbnak érezd magad, de még mindig van, amiben bizonytalan vagy? A textilekkel, kötött anyagokkal kapcsolatos kérdéseiddel fordulj bátran hozzánk a weboldalon megadott elérhetőségek egyikén, és válj napról napra tapasztaltabbá!