A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy tökéletes felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk. Kérlek fogadd el a javasolt beállításokat.
Termékek Menü

Varrógéptű kisokos

Ez pont az az apró részlet (kellék), amely nélkül nem hódolhatnánk hobbynknak.
Itt leírom azokat a különbségeket, jellemzőket amelyek elsajátításával már egy kezdő hobbyvarrónő is vidáman elboldogul ebben a számokkal és jelzésekkel teli világban.

 

Az első szám a varrógépbe szererelt tűrendszert jelenti, ami a háztartási varrógépeknél eléggé általános.
A második szám a félgömbölyű tű fajtát jelöli, ami szintén passzol a legtöbb ma használatos varrógépbe.
A harmadik jelölés, azaz a betűk, amellyekkel a tű felhasználását /hegyét jellemzik.
Legvégül, de nem utolsó sorban, a jelölés utolsó száma a varrógéptű vastagságáról ad információt.

 

Többféle varrógéptűt különböztetünk meg, annak fényében, hogy milyen textilt szeretnénk varrni.

1., A varrógéptű vastagsága szerint
Az általános, a 70-80-90 méret. Főleg ezeket használjuk.
A vastag anyagoknál a vastagabb tű, míg a vékony anyagoknál a minél vékonyabb tű lesz az ideális. Az átlag méretűeknél létezik vékonyabb és vastagabb varrógép tű is, ha extrém vastagságú/ vékonyságú anyaggal dolgozol, vagy nagyon sok rétegen kell keresztülhatolnod. A nem megfelelő varrógéptű használata csúnya varrásképet eredményez. A vékony anyagoknál a vastag tű hatalmas lyukat ejt, míg a vastag anyagoknál a vékony tű töréssel, vagy öltéskihagyással fenyeget.

70-es tű a legalkalmasabb a vékony anyagok, bélések, pamutvásznak, póló anyagok varrásához.
80-as tűt javaslom a többrétegű vékony anyagok összeállításához.
90-es tűre lesz szükség a többrétegű, vagy vastag anyagokhoz. Például farmer, textilbőr.

2., A tvarrógépű fajtája szerint
Ennek megfelelően vannak az elnevezések /jelölések rajta, hogy ne szemmel kelljen az egészen apró, ám nagyon sokat jelentő különbségek között kutakodnunk, mert igazán a  varrógéptű hegyében rejlik a titok.
- Az alap, az általános, amivel a legtöbb anyag varrható, az az univerzális tű, amelynek a hegye nem túl hegyes és nem túl gömbölyű.
130/705 H

- Ha szükség lesz például farmer anyag többrétegű varrására, akkor már érdemes váltani egy hegyes vastag tűre, nehogy az általános eltörjön és a munka során balesetet okozzon. (jelzésében legyen benne a J=Jeans)
130/705 H-J

- Viszont, ha az elasztikus anyagok kerülnek a gép alá, akkor is érdemes tűt cserélni. Hogy miért? Mert a hegyes tű beleakadhat a hurkolt anyag szálába, ami a textil sérülését okozhatja. Viszont a gömbölyűbb végű jersey tű, és a sztreccs tű inkább széttolja a puha szálakat sérülés okozása nélkül. (jelzésében legyen benne az S=Stretch/Sztreccs)
130/705 H-S
130/705 H-SUK

- Az ikertűk is hasznosak a számunkra, ha egy szép díszítést kell készítenünk, vagy a látható öltéseket szeretnénk szebbé tenni a dupla tűzéssel. Párhuzamos varratok készítéséhez alkalmas. Ezt a géptű fajtát is lehet különböző vastagságban találni a felhasználandó anyagnak megfelelően. A második szám a jelölésben az ikertű két tűjének távolságát jelenti miliméterben. Ezzel tudod változtatni, hogy a 2 varrat közti távolság mekkora legyen. (a jelzésében legyen benne ZWI=Zwillinge/iker)
130/705 H-ZWI

Ezzel az áttekintővel már rutinosabban keresel megfelelő varrógéptűt a kínálatunkból.